KADIN EMEK ÇARŞISI BAŞVURULARI BAŞLADI.
2019-03-15 10:04:55

KADIN EMEK ÇARŞISI BAŞVURULARI BAŞLADI

Bingöl’de kadın istihdamını arttırmak, kadınların kendi imkanlarıyla ya da çeşitli kurs ve kurumlar bünyesinde ürettikleri ürünlerin pazarlanmasını sağlamak ve bu ürünlerin markalaşarak ticarileşmesini sağlamak amacıyla kurulan Kadın Emek Çarşısı’nın aktif ve verimli olarak çalışmasını ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasını sağlamak üzere Bingöl Valiliği koordinasyonunda, Bingöl Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı Bingöl Yatırım Destek Ofisi, Halk Eğitim Merkezi, TOBB Bingöl Kadın Girişimciler Kurulu, Bingöl Mikrokredi Şubesi, Bingöl SYDV, KADEM Bingöl Temsilciliği ve Usta Öğretiler Derneği işbirliğiyle yapılan çalışmalar tamamlanarak işliklerin tahsisi için başvuru süreci başlatıldı.

15 Mart – 5 Nisan 2019 tarihleri arasında başvurular alınarak yapılacak değerlendirme işlemleri sonrasında işliklerin tahsisi yapılacak ve nisan ayı sonlarında Kadın Emek Çarşısı aktif olarak çalışmaya başlayacak. Başvuru yapmak için başvuru sahibinin kadın olması ve el emeği ürünler üretmesi yeterlidir.

Alınacak başvurular önceden belirlenen değerlendirme kriterleri doğrultusunda ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirilerek en yüksek puanı alan başvuru sahiplerine Kadın Emek Çarşısı işlikleri 6 ay süreyle tahsis edilecektir.

6 aylık süreçte Kadın Emek Çarşısı’ndaki 18 adet işlikte yer alacak kadınların birer girişimci haline gelmesi amaçlanmış olup bu alanda önümüzdeki süreçte eğitim vb. çeşitli etkinliklerin yapılması da planlanmaktadır. Ayrıca ilgili kamu kurumları ve STK’lar da buradaki kadın girişimcilere destek sağlayacaklardır.

Bingöl Kadın Emek Çarşısına başvurular için ekte verilen formun doldurulup Kadın Emek Çarşısına teslim edilmesi gerekmektedir.